Társadalmi szervezet
Az észak-amerikai indiánokról festett sztereotip képhez a család- és csoportszervezetről alkotott Európa-központú elgondolások is hozzátartoznak. Valójában ezeket gyakran a misszionáriusok és kormánytisztviselők húzták az indián népre. A filmek az indián családokat férfiközpontúnak és nukleáris jellegűnek mutatták be: a család élén a férj áll, a párok monogám kapcsolatban, gyermekeikkel együtt külön lakhelyen élnek. A törzsi szervezeteket alapvetően demokratikusnak látják, ám élén a főnök áll, aki felügyeli a belső ügyeket, és közvetítő szerepet tölt be a törzsön belül és kívülállókkal fenntartott kapcsolatokban egyaránt.
Ez a fajta társadalmi szervezet azonban messze nem volt jellemző. A családokon belül több nemzedék élt együtt. Rendszerint a házasságok sem voltak monogámok: a legtöbb indián népcsoportban egy személynek több háztartása is lehetett, ha ezt gazdaságilag megengedhette magának. A nemzetiségi kapcsolatok éppoly fontosak voltak, mint a családiak, és így gyakran képezték a politikai szervezet alapját. A csoportokat sokféle módon irányították, az egyetértésen alapuló megoldástól kezdve egész a délkeleti nacsizek örökösödésre épülő „Napkirályaikhoz” hasonló, mindenható főnök vagy napkirály által gyakorolt „diktatúráig”.
A vadászó és gyűjtögető csoportok szerkezete általában apajogú volt, vagyis a vagyon és döntéshozatal leginkább a férfiak kezében volt, a leszármazást pedig apa ágon tartották számon. Sok síksági, sarkvidéki, sarkkör alatti, fennsíki és kaliforniai csoportnál a fenti általános… |